6 טיפים שיעזרו לכם למנוע נפילות ולשמור על בטיחות בגיל השלישי

Domestic injuries
בריחת שתן - דנאל אונליין
6 טיפים שיעזרו לכם למנוע נפילות ולשמור על בטיחות בגיל השלישי 2

בכל גיל ובמיוחד בגיל השלישי הסיכויים שלנו לנפילה או פציעה ביתית קיימת ונפוצה מאוד אך חשוב לדעת כי בגיל המבוגר הסיכוי גבוה הרבה יותר. נפילה יכולה לסכן את העצמאות האישית של האדם המבוגר וגם לפגוע באיכות החיים שלו בקלות. פציעה ביתית יכולה להיגרם מסתם התקלות בחפצים באחד החדרים, בכבלים או החלקה בחדר האמבטיה. לצערנו, אף פעם לא הקדשנו מספיק זמן כדי לחשוב מראש איך למנוע פציעות ביתיות ולסדר את הבית בהתאם לצרכינו. במידה ומעדתם בבית מומלץ לפנות מיד לרופא המשפחה וגם לפעול צעדי זהירות כדי למנוע פציעה בעתיד ולשמור עד כמה שניתן על בטיחות בביתכם.

כמה עובדות על נפילות מבוגרים בבית על פי משרד הבריאות

 • אחד מתוך שלושה אנשים בגיל המבוגר נופל לפחות פעם אחת בשנה.
 • חלק ניכר מהנפילות גורמות לשברים.
 • נפילות ופגיעות רבות קורות בבית.
 • ניתן למנוע נפילות על-ידי פעילות גופנית, יצירת סביבה בטוחה ונקיטת צעדים נוספים.

על פי משרד הבריאות בישראל הגורמים לנפילה ביתית

 • · מפגעים וסיכונים בבית.
 • · סיבות בריאותיות כמו ירידה ביציבות ושיווי המשקל.
 • · ירידה בכוח ומסת השרירים (סרקופניה).
 • · ירידה לא רצונית במשקל.
 • · ירידה בראיה ו/או ירידה בשמיעה.
 • · תופעות לוואי של תרופות.

התאימו וסדרו את חדר שירותים וחדר אמבטיה

חדר האמבטיה יכול להיות מקום מסוכן מאוד אם לא נסדר אותו מראש ונתאים אותו לצרכים שלנו כאנשים מבוגרים. יש לבדוק אם קיימת נזילה בחדר האמבטיה ולשים שטחים מותאמים שלא נתחלק. כמו כן באמבטיה עצמה רצוי לשים שטיח פלסטיק, ידית אחיזה למקלחת, מעקה לעמידה ואם צריך גם כיסא רחצה לאמבט ולשירותים . כאשר אתם מעצבים את חדר האמבטיה שלכם בחרו חומרים איכותיים שלא נשברים בקלות על מנת שישארו אתכם לאורך זמן ולא ישברו בעת השימוש או בזמן המקלחת. בנוסף מומלץ להוסיף לחדר האמבטיה והשירותים גם ידיות אחיזה מנירוסטה

בחרו שטיחים מתאימים לחדרי הבית

כל אחד מעד מתישהו מהשטיח בחדר השינה או במקלחת, ללא קשר לגודל ולעיצוב לכן בגיל מבוגר מומלץ לעצב את הבית עם שטיח מקיר לקיר עם דבק מיוחד או לבחור שטיח עמיד ואיכותי שלא יזוז מכל הליכה סתמית בבית כך תוכלו לוודא שלא תהיה לכם תאונה לא נעימה.

זרקו חפצים ומוצרים שאין לכם צורך בהם

חפצים מיותרים שלא משתמשים בהם גורמים לעומס מיותר. עומס של חפצים ביתיים הוא לא רק רע לאיכות הסביבה אלא גם תופס הרבה מקום מיותר בחדרי הבית השונים. עשו סדר בארונות הבגדים והחפצים וזרקו מה שאתם לא צריכים או תתרמו לעמותות שצריכים את החפצים שלכם, כך תפנו מקום פנוי וגם תעשו משהו טוב לקהילה.

בחרו תאורה ומנורות איכותיות

לפעמים אנחנו עצלנים מכדי להפעיל את המתג ואנחנו בסופו של דבר נופלים פוגעים בעצמנו בגלל תאורה לקויה. שמרו על המקום שלכם מואר בעזרת מנורות איכותיות ונוחות לחלל שלכם.

ארגון של כבלי חשמל וחוטים מיותרים

מי לא מכיר את התופעה המעצבת בבית של מעידה מכבל טלוויזיה או של המנורה? אז תארו לכם אם אתם משתמשים בכסא גלגלים קל משקל? ישנם כיום פתרונות מדהימים ומעוצבים להסתיר כבלים. עם כל הטכנולוגיה החדשנית היום אפשר בקלות לגרום לכבלים להיעלם מבלי למעוד מהם בעזרת טכניקות ועיצובים חדשניים.

הנה עוד כמה נתונים סטטיסטיים המדגישים את הצורך ביישום תוכנית למניעת נפילות בקרב קשישים:

 • תאונות , חבלות ונפילות אחריות ל-95% מהשברים בירך בקרב קשישים ולפחות 300,000 קשישים מאושפזים בשל סוגים שונים של שבר בירך מדי שנה ברחבי העולם.
 • 1 מכל 5 נפילות גורם לפציעה חמורה כגון פגיעת ראש או עצמות שבורות.
 • 8 מיליון קשישים ברחבי העולם מטופלים על ידי חדרי מיון לפציעות נפילה מדי שנה.
 • נפילה היא הגורם השכיח ביותר לפגיעות מוח חמורות בקרב קשישים

ככל שאנו מתבגרים אנו סובלים יותר משיווי משקל לקוי, ירידה בכוח שרירים, שינויים במערכת השלד-שריר שלנו, חששות נפשיות מנפילות, ירידה בכושר השמיעה והראייה, וירידה קוגניטיבית קושי בביצוע מספר משימות במקביל.

שיפור האיזון עשוי להיות פתרון הולם להילחם בנפילות וחבלות

כוח ואיזון לקויים נחשבים לחלק אינדיקטורים החזקים ביותר לסיכוי של אדם ליפול. ישנם גורמים רבים אחרים, כגון מרחבי מגורים עמוסים, ראייה לקויה, תופעות לוואי וסיבוכים של תרופות. אבל הגורמים המרכזיים הם באמת באיזון ובכוח שהם שניים מהגורמים הבולטים.

לשמחתנו חשוב לדעת כי אלה הם שני הגורמים הקלים ביותר לטיפול כי הם רק דורשים מסירות, אימון והתמדה בתרגילים כוח ואיזון שנועדו לשפר את טונוס השרירים ואת האיזון הגופני וגם סיוע על ידי עזרים ומוצרים למבוגרים כמו: כסא רחצה למבוגרים וגם ידית אחיזה למקלחת.

הנה כמה טיפים שיעזרו לכם לשפר את הניידות והאיזון שלכם ולעזור לכם למנוע את הנפילה הבאה

1. שמרו על פעילות כדי למנוע נפילות

לקשישים יש נטייה לחיות אורח חיים בלתי פעיל יותר ככל שהם מתבגרים. למרות זאת חשוב יותר מתמיד להיות פעילים בגיל הזה כי בגיל השלישי דווקא מאבדים כוח שרירים וצפיפות העצם. גורמים אלה מסתכמים בסיכון מוגבר לנפילה ומגדילים את הסבירות לפגיעה חמורה כתוצאה מנפילה. פעילות גופנית מטפלת ירידה בכוח הפיזי ובבריאות. אנשים רבים אוהבים להצטרף לקבוצות הליכה התכנסות במקומות נבחרים כדי לשוחח ולטייל בקצב שלהם. זוהי דרך מצוינת לשמור על עצמכם בפעילות.

2. אימון כוח ומשקולות למבוגרים

שמירה על הכוח הפיזי היא דרך מצוינת למנוע נפילות ולמזער את הנזק שלהם כאשר ואם הם מתרחשים. שאלו את הרופא על איך אתה צריך ללכת על מציאת תוכנית אימון משקולות מתאימה לאתגרים הבריאותיים הספציפיים שלכם. אל תתנו לגיל להפחיד אתכם מלנקוט בצעדים שאתם צריכים לנקוט כדי לשמור על עצמכם בכושר

3. מצאו מאמן אישי

חשוב לבנות תוכנית אימון המתאימה לרמת הכושר שלכם ומאמן אישי שילווה אתכם ויעזור לכם בתרגילים במידת הצורך. לצורך כך מצאו מאמן אישי הקרוב למקום מגורכם בעל ניסיון בעבודה עם קשישים וניסיון שיקום פיזי. בנו ביחד תוכנית מטרות ושתפו את הצרכים הפיזיים שלכם עם המאמן. במידת האפשר.

4. שיפור שווי משקל איזון גופני בקרב קשישים

קשישים נוטים לאבד שיווי משקל במהלך היום במטלות הדורשות מהם פיצול קשב וריכוז ושמירה על שיווי משקל ואיזון הוא ללא ספק גורם חשוב במניעת נפילות. קשישים רבים פונים לפעילות גופנית חלופיות כדי לשפר את רווחתם הגופנית והנפשית. התחילו לתרגל שיעורי יוגה או פילאטיס צורות פעילות גופנית שונות אלה לשפר מספר בעיות בריאותיות הנפוצות בקרב מבוגרים. שני התרגילים יכולים לשפר את זרימת הדם, שיפור סיבולת לב ריאה, הגברת הגמישות ולהקל על דיכאון.

5. עזרה מחברים קרובים ובני משפחה

הליכה עם חברים טובים או בני משפחה היא דרך מהנה להיכנס לכושר, לטייל בפארק , בחוף הים או ברחובות מסביב לבית באוויר הפתוח זה תמיד מהנה, תוך כדי לשתות ולשוחח וגם לפגוש אנשים מהשכונה. הליכה משפרת את חילוף החומרים עוזרת לאיזון ושמירה על המשקל.

6. אמצו בעלי חיים וטיילו איתם

לאימוץ והליכה עם בעלי חיים יש יתרונות מפתיעים. מחקרים הראו כי ליטוף בעל חיים יכול להפחית את לחץ הדם, להקל על הסימפטומים של דיכאון, וגם להתמודד עם מצבים של בדידות.

כדי למנוע נפילות ולשמור על חוזר הגוף חשוב לשמור על מודעות, ערנות ולבנות תכנית לחיזוק הגוף ושמירה על העצמות. חשוב להכין את הבית ולסדר אותו בהתאם, אם צריך להזיז ולזרוק שטיחונים שגורמים לנפילה, ניקוי רצפה, הוצאת חפצים ממקומות מסוכנים אל תאססו לעשות זאת.

לסיכום, הקפדה על שגרת כושר ופעילות גופנית נראית קצת מפחידה בהתחלה, אבל הזנחת הגוף שלכם מתוך פחד היא אחת הדרכים הטובות ביותר להפוך את הפחדים שלכם למציאות. אז, הגיע הזמן לשים את הפחדים שלכם מאחור, לצאת לטייל, לפגוש אנשים אהובים, להיכנס לכושר, ולמנוע נפילות וחבלות ולשמור על בריאות תקינה!

מאמרים חדשים באתר

קופסת כדורים חכמה | פטנט ישראלי חדש טוען שפתר בעיה אקוטית שרווחת אצל כל מי שצריך ליטול תרופות באופן קבוע

הקופסה החכמה של CARROSELF מאפשר לארגן ולקחת תרופות וויטמינים בנוחות בקופסה אירגונית חדישה. דנ-אל אונליין בשיתוף CARROSELF LTD מתן תרופות בצורה סדירה הוא אחד האתגרים

קרא עוד »
× רוצה עזרה בוואטספ?
דילוג לתוכן